Alaptörvény 2.0: Giró-Szász szerint a kormány kész az uniós vitára
A kormányszóvivő közlése szerint a magyar kabinet – ahogyan korábban más jogszabályok esetében – most az alkotmánymódosítás ügyében is kész a vitára az Európai Unióval.
A kormányszóvivő közlése szerint a magyar kabinet – ahogyan korábban más jogszabályok esetében – most az alkotmánymódosítás ügyében is kész a vitára az Európai Unióval.
Orbán Viktor miniszterelnök "intézkedéseivel elérkezett az elfogadhatóság határára", tisztázni kell az alkotmány körüli jogi kérdéseket - mondta Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter pénteken egy osztrák napilapnak adott interjúban.
A magyar kormány politikáját bíráló tüntetést tartottak pénteken Magyarország bécsi nagykövetsége előtt. Az MTI tudósítójának becslése szerint mintegy ötvenen vettek részt a demonstráción.
A szervezők állítása szerint több mint kétszáz, a helyszínen lévő újságírók becslése szerint mintegy 120-150 ember tiltakozott csütörtök délután Brüsszelben a magyar alaptörvény módosítása ellen.
Az ENSZ Emberjogi Bizottsága élesen bírálta a magyar alaptörvény módosítását, az igazságszolgáltatás függetlenségére mért csapásnak minősítve a legutóbbi lépéseket.
A köztévé híradója után közöltek riportot Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki többek között arról beszélt, miért nincs itthon a nemzeti ünnepen és hogy az "otthoni bátorságnak meg kell fizetni az árát" kint Brüsszelben.
Csak akkor lehet szó az uniós szerződés hetes cikke szerinti szankció alkalmazásáról Magyarországgal szemben, ha 100 százalékos, minden kétséget kizáró jogi bizonyíték van arra, hogy a magyar alaptörvény módosítása súlyosan megsérti az Európai Unió alapértékeit - hangoztatta Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke, miután a témát az az állam- és kormányfők előtt is felvetette csütörtökön, a csúcstalálkozó kezdete előtt.
Tüntetést szerveznek Párizsban a magyar demokrácia megvédése érdekében.
"Viktor igazsága" címmel közöl cikket a brit The Economist szombati száma Magyarországról, valamint a negyedik alaptörvény-módosításról. A lap szerint bár Orbán magabiztosabb, mint valaha, komoly árat fizethet a törvényességbe vetett hit megingatásáért.
Magyarország és a magyar kormány a legteljesebb mértékben tiszteletben tartja az európai normákat és az Európai Unió alapszerződését, a magyar Országgyűlés pedig nem fogadott el egyetlen olyan törvényt sem, amely sértené ezeket a fontos értékeket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Angela Merkel német kancellárhoz írt levelében.
Az Alice csodaországban című mű vigyorgó kövér macskájához hasonlították Orbánt Brüsszelben.
Viviane Reding uniós biztos azzal fenyegette meg Magyarországot, hogy uniós forrásokat von el az alaptörvény negyedik módosítása miatt – írja a Wiener Zeitung.
Egy osztrák tévécsatorna "Magyarország mini diktátora sokkolja Európát" címmel közölt riportot a magyar alkotmány negyedik módosításáról és Orbán Viktorról kedden. A riport szerint Magyarországon "ijesztő váltás történik a demokráciából a diktatúrába".
A hétfői alkotmánymódosítással és a magyar bankszektorral kapcsolatos kormányzati tervekkel foglalkoztak csütörtökön osztrák, cseh és pozsonyi lapok, míg egy román újság a magyar jobboldalt és a román baloldalt hasonlította egymáshoz.
Több mint egyórás vitát tartottak csütörtökön a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag plenáris ülésén a magyar alaptörvény negyedik módosításáról.
Az energiaszolgáltatók elleni hadjárattal Magyarország újabb üzenetet küldött a világnak, hogy ide senki ne hozza a pénzét, amíg a Fidesz van kormányon: nálunk ugyanis egyik napról a másikra lehet megszüntetni vagy kizsigerelni piacokat – írja a Véleményvezér blog.
A liberális Guy Verhofstadthoz hasonlóan csütörtökön Hannes Swoboda, az európai szocialisták európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának vezetője is úgy nyilatkozott Strasbourgban, az EP plenáris ülésén, hogy a magyar alaptörvény módosításának ügyét az Európai Tanács tagjainak, az unió állam- és kormányfőinek is meg kell vitatniuk.